Meggy

Miért is imádjuk a meggyet? Antioxidáns-tartalma miatt mindenképp érdemes nyersen az étrendünkbe illeszteni. A pirosas-bordós gyümölcsök jótékony hatású vegyülete, színanyagcsoportja; az antociánok pedig erős gyulladáscsökkentő, immunerősítő tulajdonságokat biztosítanak többek között ennek a gyümölcsnek is. Az alma után a meggy a második legnagyobb mennyiségben termesztett gyümölcs hazánkban! Edzéskor is jusson eszedbe a meggy, ugyanis a céklalé mellett is rendelkezik néhány, a sportolók számára hasznos tulajdonsággal. Kutatások alapján a regeneráció ütemét és az izomláz mértékét tudja pozitív irányba befolyásolni, például a magas antioxidáns-kapacitás és a gyulladáscsökkentő hatás révén. Erre körülbelül 300 ml préselt meggylé alkalmas, edzés előtt és edzés után is (minél hamarabb, ideálisan fél órán belül) alkalmazható.

VAGY A meggy dicsőítéséhez a Szent István és a Semmelweis Egyetem munkatársai által összefoglalt közleményt hívtam segítségül.

A meggy antocianinglükozidjai (polifenolos növényi vegyületek) hatékonyan csökkentik a gyulladásos eredetű fájdalomérzetet, hatóanyagának erőssége összevethető az ibuprofen gátlóhatásával. “Humán kísérletek alapján igazolódott, hogy a túlzott fizikai igénybevételből eredő izomsérülések kialakulása is mérsékelhető meggylé fogyasztásával.”
A meggy számos különböző antioxidáns hatású vegyületet tartalmaz (pl.: melatonin, kempferol, perillil-alkohol, ellagsav, flavonoidok, antocianinok, flavonolok) melyek közül több stabilitását a feldolgozás nem befolyásolta.
Egereken végzett vizsgálat esetén azt találták, hogy a meggy antocianin tartalma mérsékelte az emésztőszervi daganatsejtek és humán vastagbéldaganatsejtek növekedését.
A meggy egyik polifenolos vegyülete (genisztein) ösztrogén-antagonistaként védőhatású lehet bizonyos mell- és méhnyakdaganatok kialakulásával szemben.
Nem szeretnénk egy gyümölcsöt sem kiikiáltani a superfood listáról, mert az egészség kulcsa a változatosság, de egyes vizsgálatok kimutatták, hogy egy típusú meggy antioxidáns kapacitása többszörösen felülmúlja az alma, a szamóca, a málna és a piros ribiszke átlagos antioxidáns kapacitását is.
Állatkísérletek eredményeiről elmondható, hogy a meggy csökkenti a vérplazma összkoleszterin és LDL szintjét.
A meggy glikémiás indexe (GI: 22) jelentősen elmarad a többi csonthéjas gyümölcshöz képest (GI: 39–57), amit feltehetően a meggy bioaktív vegyületei által kiváltott vércukorcsökkentő hatás és a rosttartalom magyaráz.
Remélem az ízletes tippek és a meggy jótékony hatásainak megismerése után, már ti is annyira várjátok a meggyszezont mint Wacky Wolf!

Forrás: http://real.mtak.hu/80067/1/650.2018.31024.pdf

Tudtad, hogy a Funky Forestnél dietetikusokkal dolgozunk, hogy minél naprakészebb, hitelesebb információval szolgálhassunk számotokra?

Funky életmód

Számos hasznos információ, receptek, tippek, trükkök a Funky Forest dietetikusától, Mirgai Zitától
Ez a mező kötelező
Ez a mező kötelező
Ez a mező kötelező
Ez a mező kötelező
Ez a mező kötelező